آخرین مطالب بلاگ

دسته بندی مطالب

ABB WaterMaster: فلومتر الکترومغناطیسی آب ۴ و ۸ اینچ — شبکهٔ آب، کنتور مرزی و خرید
تازه ها

ABB WaterMaster: فلومتر الکترومغناطیسی آب ۴ و ۸ اینچ — شبکهٔ آب، کنتور مرزی و خرید

توسط فن کنترل در 6 مهر 1405

در دنیای آب، یک نام از ABB بیش از همه شنیده می‌شود: WaterMaster — فلومتر الکترومغناطیسی‌ای که مخصوص شبکه‌های آب و فاضلاب طراحی شده و در فن کنترل دو سایز پرمصرف آن موجود است: واترمستر ۴ اینچ و واترمستر ۸ اینچ. این مقاله می‌گوید چرا واترمستر در آب شهری به استاندارد تبدیل شده، چه تفاوتی با مگ‌مترهای عمومی دارد و در پروژهٔ شما کجا می‌نشیند.

ساخته‌شده برای آب؛ نه فقط سازگار با آب

سنسور واترمستر IP68 است و برای نصب در حوضچه‌های سیل‌گیر و حتی دفن مستقیم طراحی شده — واقعیت روزمرهٔ شبکه‌های توزیع که فلومتر در گودال کنار خیابان کار می‌کند، نه در سالن تمیز. لاینر و الکترودها برای آب شرب گواهی بهداشتی دارند، بدنه در برابر خوردگی خاک مقاوم است و ترانسمیتر را می‌توان تا صدها متر دورتر در جای خشک نصب کرد.

دهانهٔ کاهش‌یافته؛ دقت در دبی کم

راز دقت واترمستر در پروفیل داخلی آن است: طراحی دهانهٔ بهینه‌شده جریان را شکل می‌دهد و اندازه‌گیری را در رنج وسیع — از پیک مصرف تا جریان شبانهٔ نزدیک صفر — معتبر نگه می‌دارد و نیاز به مسیر مستقیم طولانی را هم کم می‌کند؛ در شبکه‌ای که دنبال آب بدون درآمد می‌گردید، همین جریان‌های کوچک شبانه است که نشت را لو می‌دهد. برای پهنه‌بندی (DMA) و ممیزی، واترمستر روی مرز نواحی می‌نشیند و ترکیبش با ثبات و تله‌متری، نقشهٔ نشت شهر را می‌سازد.

وریفیکیشن بدون جداکردن از خط

ابزار راستی‌آزمایی ABB وضعیت سنسور و الکترونیک را در محل ارزیابی و گزارش قابل‌استناد صادر می‌کند — برای قراردادهای خرید و فروش آب بین شرکت‌ها و گزارش‌های نظارتی، جایگزین عملی جداکردن و ارسال به آزمایشگاه است. خروجی‌ها شامل ۴-۲۰ میلی‌آمپر، پالس و HART است و توتالایزر داخلی مصرف تجمعی را نگه می‌دارد.

واترمستر یا Promag W؟

هر دو مگ‌مترهای ردهٔ اول دنیای آب‌اند و فن کنترل هر دو را عرضه می‌کند — مقالهٔ Promag W400/W800 را ببینید. انتخاب معمولاً به استاندارد پروژه، تحویل و قیمت روز برمی‌گردد تا تفاوت فنی؛ مشخصات پروژه را بدهید، مقایسهٔ بی‌طرفانهٔ هر دو را با قیمت کنار هم می‌گذاریم. برای خطوطی که برش ممکن نیست، کلمپ‌آن اولتراسونیک جایگزین بدون توقف است.

نصب درست در پروژهٔ آبی

لولهٔ همیشه پر (نقطهٔ پایین مسیر)، هم‌پتانسیل‌سازی و رینگ زمین مطابق دستور، فاصلهٔ کافی از پمپ و شیر — همان سه قانون طلایی مگ‌مترها — به‌علاوهٔ یک نکتهٔ شبکه‌ای: در نصب دفنی، کابل سنسور تا ترانسمیتر را یکپارچه و با حفاظت مکانیکی بکشید و محل اتصال را بالاتر از سطح آب گودال نگه دارید. سایز را با دبی واقعی انتخاب کنید نه قطر خط — جدول سرعت بهینه را از ما بخواهید.

پرسش پرتکرار: برای کنتور مالی بین دو شرکت آبی چه لازم است؟

سه چیز: کلاس دقت مناسب و مستند (گواهی کالیبراسیون معتبر)، نصب مطابق دستور (مسیر، زمین، لولهٔ پر) که در صورت‌جلسهٔ تحویل ثبت شود، و وریفیکیشن دوره‌ای با گزارش — همان که بالاتر گفتیم. اگر طرفین توافق کنند، قرائت از راه دور مشترک هم اختلاف‌ها را حذف می‌کند. ما پروندهٔ فنی این نوع نقاط تحویل را کامل — از سایزینگ تا مستندات — آماده می‌کنیم.

سناریوی پرتکرار: ورودی شهرک صنعتی

یک خط ۸ اینچ، مصرف روزانه متغیر از جریان شبانهٔ ناچیز تا پیک صبح: واترمستر ۸ اینچ روی مرز تحویل، خروجی پالس به ثبات و تله‌متری، آلارم جریان معکوس، و گزارش ماهانه برای صورتحساب. سال بعد، مقایسهٔ جمع کنتورهای داخلی با کنتور مرز، نشتِ یک انشعاب قدیمی را لو داد — دقیقاً همان ارزشی که کنتور مرزی خوب باید بسازد؛ روش پهنه‌بندی کامل را در مقالهٔ شبکهٔ آب ببینید.

در کنار بقیهٔ سبد ABB

برای فشار خطوط و مخازن همان شبکه، ترانسمیترهای سری 266 و برای ناوگان قدیمی، راهنمای 265/264 را داریم؛ اگر دبی‌های کوچک پرج و خنک‌کاری هم در پروژه هست، روتامتر فلزی ABB در مقالهٔ بعدی همین سری معرفی می‌شود. مقایسهٔ کلی فناوری‌های فلو در راهنمای انتخاب تجهیزات آمده است.

خرید واترمستر از فن کنترل

برای پیش‌فاکتور بفرستید: سایز و کلاس فلنج، دبی مینیمم/نرمال/پیک، نوع نصب (حوضچه/دفنی/روکار)، فاصلهٔ سنسور تا ترانسمیتر و نیاز به گواهی آب شرب. جایگاه ABB در کل سبد در راهنمای برند، راهنمای صنعت آب در تصفیه‌خانه و ایستگاه پمپاژ، و نقشهٔ کامل در A تا Z. فلومترهای ABB WaterMaster ۴ و ۸ اینچ را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید — اورجینال با فاکتور رسمی و پشتیبانی راه‌اندازی.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
ABB 265GS، 265DS و 264DS: نسل کلاسیک 2600T — نگه‌داری، مهاجرت به سری 266 و خرید
تازه ها

ABB 265GS، 265DS و 264DS: نسل کلاسیک 2600T — نگه‌داری، مهاجرت به سری 266 و خرید

توسط فن کنترل در 5 مهر 1405

هزاران ترانسمیتر خانوادهٔ 2600T در واحدهای ایران هنوز مشغول کارند — 265GS روی خطوط، 265DS و 264DS روی اریفیس‌ها و مخازن. اگر شما هم از این ناوگان دارید، دو سؤال همیشگی را می‌شناسید: «تا کی نگهش داریم؟» و «اگر خراب شد چه؟». این مقاله مخصوص همین دو سؤال است: معرفی سه مدل موجود در فن کنترل — ABB 265GS، 265DS و 264DS — و نقشهٔ تصمیم نگه‌داشتن یا مهاجرت.

سه مدل، سه نقش

265GS ترانسمیتر فشار نسبی خانواده است: پایش خطوط، مخازن و یوتیلیتی‌ها با خروجی ۴-۲۰ میلی‌آمپر/HART و ساخت مقاوم فیلد. 265DS اختلاف فشار استاندارد است — سطح مخازن بسته، افت فیلتر و فلوی اریفیس — و 264DS نسخهٔ دیگری از همین کلاس dp با پیکربندی‌های خاص خودش. دقت این نسل برای اغلب حلقه‌های معمول هنوز کاملاً کافی است (در حد ۰٫۱٪ بسته به مدل و رنج) و اتصالات فرایندی‌شان استاندارد صنعت است.

نگه داریم یا عوض کنیم؟ حساب دو ستونه

نگه دارید اگر: دستگاه سالم است، حلقه غیرحیاتی است، و کالیبراسیون دوره‌ای پایدار جواب می‌دهد — ترانسمیتر خوب، پیر نمی‌شود اگر درست سرویس شود. مهاجرت کنید اگر: قطعهٔ یدکی نایاب شده، خرابی تکرار می‌شود، حلقه به عیب‌یابی و SIL نیاز پیدا کرده، یا استاندارد کارخانه به نسل جدید رفته است. مسیر مهاجرت طبیعی، سری 266 است: اتصالات سازگار، منطق پیکربندی آشنا و معمولاً بدون تغییر پایپینگ — همان منطقی که در راهنمای ارتقای نسل برای برندهای دیگر گفتیم.

نکات سرویس ناوگان 2600T

عمر این خانواده را سه چیز تعیین می‌کند: کیفیت هوای/سیال فرایند (گرفتگی امپالس، رایج‌ترین خطای dp)، حفاظت در برابر ضربه و صاعقه، و کالیبراسیون منظم با مرجع سالم — ابزارش را در مقالهٔ کالیبراتورها معرفی کرده‌ایم. اگر نمایشگر یا ماژول الکترونیک مشکل دارد، پیش از کنار گذاشتن دستگاه با ما مشورت کنید؛ در بسیاری از موارد تعویض ماژول، دستگاه را برمی‌گرداند و هزینه‌اش کسری از تعویض کامل است.

جدول معادل‌سازی هنگام مهاجرت

الگوی عمومی: 265GS → 266GST؛ 265DS/264DS → 266MST (نسخهٔ dp) — رنج و اتصال از روی پلاک دستگاه قدیمی استخراج و یک‌به‌یک معادل می‌شود؛ سیم‌کشی حلقه دست نمی‌خورد و پیکربندی (رنج، دمپینگ، جهت) را ما مطابق قبلی تنظیم تحویل می‌دهیم. اگر چند ده دستگاه دارید، فهرست پلاک‌ها را بفرستید تا برنامهٔ مهاجرت مرحله‌ای با اولویت حلقه‌های حساس بچینیم — بدون توقف واحد.

پرسش پرتکرار: آیا 265 و 266 را می‌شود در یک واحد مخلوط کرد؟

بله — هر دو روی حلقهٔ استاندارد 4-20mA/HART کار می‌کنند و DCS تفاوتی نمی‌بیند؛ بسیاری از واحدها سال‌ها ترکیبی کار می‌کنند: نقاط حساس روی 266، بقیه روی 265 تا پایان عمر طبیعی. فقط دو نکته را یکدست نگه دارید: فایل‌های پیکربندی و آموزش تکنسین‌ها (منوی دو نسل فرق دارد)، و انبار یدکی — که با برنامهٔ مهاجرت مرحله‌ای به‌مرور ساده‌تر می‌شود، نه شلوغ‌تر.

یک سناریوی واقعی

واحدی با ۳۰ ترانسمیتر 265DS روی سطح مخازن و فلوی اریفیس: سالانه دو-سه خرابی پراکنده، قطعه نایاب، هر توقف چند ساعت. برنامه‌ای که بستیم: سال اول، ده حلقهٔ حساس به 266MST رفت (در توقف‌های برنامه‌ریزی‌شده)، دستگاه‌های سالمِ جمع‌شده به انبار یدکی بقیه تبدیل شد؛ نتیجه: ریسک صفر شد بی‌آنکه یک‌جا هزینهٔ تعویض کامل بیاید. همین الگو برای ناوگان شما هم چیدنی است.

چک‌لیست ۵ دقیقه‌ای بازرسی ناوگان 2600T

① پلاک هر دستگاه را عکس بگیرید (مدل، رنج، کد سفارش) — پایهٔ هر تصمیم بعدی است. ② صفر و اسپن را با مرجع چک کنید؛ رانش بیش از ۰٫۵٪ یعنی سرویس یا تعویض. ③ لوله‌های امپالس و منیفولد را از نظر گرفتگی و نشتی ببینید — علت نیمی از «خرابی‌های ترانسمیتر» اینجاست. ④ وضعیت درپوش، اورینگ و گلندها را در برابر رطوبت بررسی کنید. ⑤ هر حلقه را «حیاتی/غیرحیاتی» برچسب بزنید؛ اولویت مهاجرت با حیاتی‌هاست. همین پنج قدم، نقشهٔ مهاجرت مرحله‌ای شما را می‌سازد و ما از روی آن پیشنهاد فنی و مالی می‌دهیم.

خرید و تأمین از فن کنترل

هر سه مدل به‌صورت اورجینال قابل تأمین‌اند و برای ناوگان موجودتان، مشاورهٔ «نگه‌داشتن/ارتقا» رایگان است. جایگاه ABB در کل سبد را در راهنمای برند ABB و مقایسه با رقبا را در روزمونت، Cerabar PMP51 و راهنمای انتخاب تجهیزات ببینید؛ نقشهٔ کامل فروشگاه هم در A تا Z. ترانسمیترهای ABB 265GS، 265DS و 264DS را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید — پلاک دستگاه‌تان را بفرستید تا معادل دقیق و قیمت روز را همان روز اعلام کنیم.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
ABB 266GST و 266MST: ترانسمیترهای فشار سری 266 — مشخصات، TTG و خرید اورجینال
تازه ها

ABB 266GST و 266MST: ترانسمیترهای فشار سری 266 — مشخصات، TTG و خرید اورجینال

توسط فن کنترل در 5 مهر 1405

سری 266، نسل فعلی ترانسمیترهای فشار ABB است — جانشین خانوادهٔ نام‌آشنای 2600T که سال‌ها در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های ایران کار کرده. دو عضو موجود در فن کنترل، پرکاربردترین پیکربندی‌ها را پوشش می‌دهند: ABB 266GST برای فشار نسبی (Gauge) و ABB 266MST برای اختلاف فشار و فشار مطلق. در این راهنما مشخصات واقعی، قابلیت‌های خاص سری 266 و ضوابط انتخاب بین آن‌ها را مرور می‌کنیم.

سری 266 چه می‌دهد؟

هستهٔ اندازه‌گیری، سنسور پیزورزیستیو چندمتغیره با جبران کامل دماست: دقت پایه تا ±۰٫۰۴٪ در نسخه‌های برتر، Turn-down وسیع (تا ۱۰۰:۱ در برخی مدل‌ها) که یک دستگاه را جایگزین چند رنج می‌کند، و پایداری بلندمدت مناسب حلقه‌های صنعتی جدی. خروجی استاندارد ۴-۲۰ میلی‌آمپر با HART، گواهی‌های Ex (ia/d) برای مناطق خطرناک و طراحی مطابق SIL2 برای حلقه‌های ایمنی — پروندهٔ فنی کاملی که از یک برند ردهٔ اول انتظار دارید.

TTG؛ پیکربندی از پشت شیشه

امضای سری 266، فناوری Through-The-Glass است: چهار دکمهٔ خازنی که از روی شیشهٔ نمایشگر و بدون باز کردن درپوش کار می‌کنند. در سایت بارانی، محیط غبارآلود یا منطقهٔ Ex که باز کردن درپوش مجوز کار گرم می‌خواهد، همین قابلیت یعنی تنظیم رنج و صفر در چند دقیقه، بدون ابزار و بدون ریسک — مزیتی عملی که اپراتورها بعد از یک بار استفاده دیگر رهایش نمی‌کنند.

266GST؛ فشار نسبی خطوط و مخازن

GST مدل «کار هر روز» است: پایش فشار خطوط، مخازن، پمپ‌ها و یوتیلیتی‌ها با رنج‌های گسترده از میلی‌بار تا صدها بار. اتصال مستقیم رزوه‌ای یا فلنجی، نمایشگر LCD چرخان و بدنهٔ مقاوم فیلد. اگر کارتان پایش فشار مثبت معمول است — از هوای فشرده تا رانش پمپ — GST نقطهٔ شروع درست است.

266MST؛ اختلاف فشار و مطلق

MST قلب اندازه‌گیری‌های محاسباتی است: سطح مخازن تحت‌فشار به روش dp، فلوی اریفیس در ترکیب با المان اولیه، پایش گرفتگی فیلتر و فشار مطلق برای خلأ و کندانسور نیروگاه. فشار استاتیک بالا، منیفولد سه/پنج‌شیره و همان بحث‌های نصبی که در مقالهٔ اختلاف فشار گفتیم اینجا هم برقرار است — و اگر لولهٔ امپالس دردسر اصلی شماست، همان‌جا راه‌حل الکترونیکی را هم ببینید.

نصب و نگهداری؛ کوتاه و کاربردی

در مایعات، ترانسمیتر را زیر خط و در گازها بالای خط نصب کنید تا میعان/حباب مسیر امپالس را نبندد؛ تنظیم صفر را بعد از رسیدن به دمای کاری انجام دهید؛ و داده‌های عیب‌یابی HART (دمای سنسور، اشباع، انحراف) را در پایش دوره‌ای بخوانید — علائم گرفتگی امپالس قبل از خطای بزرگ همان‌جا پیداست. کالیبراسیون دوره‌ای با مرجع مناسب را هم مثل همیشه توصیه می‌کنیم؛ ابزار آن در مقالهٔ کالیبراتورها معرفی شده است.

در برابر رقبا؛ جایگاه واقعی

در این کلاس، 266 با روزمونت 3051، Cerabar PMP51 و یوکوگاوا EJA رقابت می‌کند و فن کنترل هر چهار برند را عرضه می‌کند — پس مشاورهٔ ما طرف پروژهٔ شماست نه برند خاص. تفاوت‌ها در جزئیات است: TTG و Turn-down وسیع برای ABB، اکوسیستم و رواج روزمونت، سنسور رزونانسی یوکوگاوا، سبد یکپارچهٔ اندرس. اگر استاندارد کارخانه‌تان از قبل ABB است، سری 266 ادامهٔ طبیعی و بی‌ریسک همان مسیر است.

سه پیکربندی پرتکرار در ایران

سطح مخزن بسته: 266MST + منیفولد سه‌شیره؛ رنج بر اساس چگالی و ارتفاع، محاسبه با ما. فلوی بخار با اریفیس: 266MST + سیفون دوطرفه + جبران فشار/دما در DCS — و اگر می‌خواهید از شر اریفیس خلاص شوید، ورتکس Prowirl را ببینید. پایش فشار خط گاز: 266GST با Ex d و نمایشگر، رنج با حاشیهٔ ضربه. برای پایش سطح بدون فشار هم سبد کامل — از رادار تا هیدرواستاتیک — موجود است.

پرسش پرتکرار: 266 جایگزین مستقیم 2600T هست؟

بله — سری 266 ادامهٔ همان خانواده است: اتصالات فرایندی سازگار، فلسفهٔ پیکربندی مشابه و مهاجرت معمولاً بدون تغییر پایپینگ. اگر 265/264 قدیمی دارید که قطعاتش کمیاب شده، مقالهٔ بعدی همین سری را بخوانید که مسیر جایگزینی را مدل‌به‌مدل می‌گوید؛ منطق کلی ارتقای نسل را هم در راهنمای مهاجرت اندرس گفته‌ایم — همان اصول اینجا صادق است.

راهنمای سفارش و خرید

برای پیش‌فاکتور دقیق مشخص کنید: نوع اندازه‌گیری (نسبی/مطلق/اختلاف)، رنج و Turn-down لازم، فشار استاتیک (برای MST)، اتصال فرایندی و منیفولد، جنس دیافراگم و پرکننده، کلاس Ex و SIL، نمایشگر و براکت. سیل دیافراگم برای سیالات داغ/خورنده جداگانه مهندسی می‌شود — دیتاشیت سیال را بفرستید. جایگاه ABB در کل سبد را در راهنمای برند ABB و راهنمای انتخاب تجهیزات ببینید. ترانسمیترهای ABB 266GST و 266MST را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید — اورجینال، با فاکتور رسمی و مشاورهٔ انتخاب رایگان.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
Micro Motion: راهنمای انتخاب سایز کوریولیس از 1/10 تا 10 اینچ + استعلام قیمت
تازه ها

Micro Motion: راهنمای انتخاب سایز کوریولیس از 1/10 تا 10 اینچ + استعلام قیمت

توسط فن کنترل در 4 مهر 1405

سری مقاله‌های میکروموشن فن کنترل کامل شد؛ این صفحه «نقشهٔ تصمیم» آن است: از دبی و کاربردتان شروع کنید و در چند قدم به مدل و سایز درست برسید — بعد همان را برای استعلام بفرستید. سبد موجود ما ده سنسور کوریولیس را پوشش می‌دهد: هشت سایز ELITE از یک‌دهم تا ده اینچ و دو مدل سری فشردهٔ F.

قدم اول: دبی نرمال را بدانید

کوریولیس را با «دبی نرمال در میانهٔ رنج سنسور» انتخاب می‌کنند، نه با سایز لوله. راهنمای سرانگشتی سبد ما بر حسب دبی مایع: چند کیلو تا صدها کیلو در ساعت → CMF010M و CMF050M؛ حدود تناژ → CMF100M یا F025؛ ده‌ها تن → F200؛ صدها تن → CMF300 و CMF400M؛ هزار تن به بالا → CMFHC2M، CMFHC3M و CMFHC4M. اعداد دقیق هر سنسور تابع سیال و افت فشار مجاز است — محاسبهٔ رسمی رایگان است.

و اگر دبی شما لب مرز دو سایز بود؟

قاعدهٔ ما: سایز کوچک‌تر را بگیرید مگر افت فشار اجازه ندهد. سنسور کوچک‌تر در دبی نرمال شما بالاتر در رنج کار می‌کند — دقت و پایداری صفر بهتر — و ارزان‌تر هم هست؛ فقط باید پمپ و هیدرولیک خط، افت اضافه را بپذیرد. این همان تصمیمی است که نرم‌افزار سایزینگ با اعداد واقعی شما قطعی می‌کند، نه جدول عمومی.

قدم دوم: سری را انتخاب کنید

ELITE وقتی که دقت پول است: Custody، بچ‌های گران، دوفازی، شرایط سخت — راهنمای هر کلاس: سایزهای کوچک، ۳-۴ اینچ، ۶ تا ۱۰ اینچ High-Capacity. سری F وقتی که جا و بودجه تعیین‌کننده است و ±۰٫۱٪ کفایت می‌کند — راهنمای F025/F200. مقایسهٔ عمیق دو سری در ELITE در برابر F و مبانی فناوری در راهنمای خرید میکروموشن.

قدم سوم: پروندهٔ استعلام را کامل کنید

هفت قلم، یک پیش‌فاکتور دقیق: ① سیال، دانسیته، ویسکوزیته؛ ② دبی مینیمم/نرمال/ماکزیمم؛ ③ دما و فشار کاری/طراحی؛ ④ افت فشار مجاز؛ ⑤ اتصال و متریال (فلنج ANSI، کلمپ بهداشتی، هستلوی برای خورنده)؛ ⑥ کلاس Ex و نوع ترانسمیتر/خروجی‌ها (4-20mA، پالس، HART)؛ ⑦ الزامات خاص: Custody، خودتخلیه، CIP، وریفیکیشن. همین فهرست را کپی کنید و با اعدادتان برای ما بفرستید — بقیه با ما.

اشتباهات رایج خریداران کوریولیس

سایز به اندازهٔ لوله: سنسور بزرگ در دبی کم یعنی دقت سوخته؛ کاهنده استاندارد است. فراموشی گاز محبوس: فشار پشت سنسور و نقطهٔ نصب را جدی بگیرید. مقایسهٔ قیمت بدون ترانسمیتر و متعلقات: پیشنهادها را هم‌ترازو کنید. نادیده‌گرفتن سرویس: وریفیکیشن دوره‌ای و پشتیبانی، بخشی از هزینهٔ مالکیت است — ما هر دو را تضمین می‌کنیم؛ تجربهٔ مشابه مشتریان را در داستان پروژه بخوانید.

پرسش پرتکرار: گاز هم می‌شود اندازه گرفت؟

بله — کوریولیس گاز را هم جرمی می‌سنجد و برای گازهای گران یا فرایندی (CO₂، نیتروژن خطوط تزریق، گاز مایع) استفادهٔ جدی دارد؛ فقط چون دانسیتهٔ گاز پایین است، سایزینگ حساس‌تر می‌شود و افت فشار مجاز نقش اول را می‌گیرد. برای گاز طبیعی خطوط بزرگ و هوای فشرده، معمولاً اولتراسونیک G300 و t-mass به‌صرفه‌ترند — شرایط را بدهید تا مرز دقیق را برایتان محاسبه کنیم.

اگر کوریولیس جواب پروژه نبود

صادق باشیم: همه‌جا کوریولیس بهترین نیست. آب و سیالات رسانای ارزان در خطوط بزرگ → مگ‌متر Promag اقتصادی‌تر است؛ بخار → ورتکس Prowirl؛ هوای فشرده → t-mass حرارتی؛ بدون برش خط → کلمپ‌آن اولتراسونیک. جدول کامل انتخاب فناوری در راهنمای انتخاب تجهیزات و کل سبد فروشگاه در A تا Z. مشاورهٔ ما بی‌طرف است چون هر دو دنیای کوریولیس — میکروموشن و Promass — را عرضه می‌کنیم.

استعلام قیمت از فن کنترل

فن کنترل تأمین‌کنندهٔ فلومترهای میکروموشن در ایران است: تحویل اورجینال با فاکتور رسمی، سایزینگ مهندسی، راه‌اندازی و آموزش، و پشتیبانی وریفیکیشن دوره‌ای. تمامی فلومترهای کوریولیس میکروموشن — از CMF010M تا CMFHC4M و سری F — را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید؛ پروندهٔ هفت‌قلمی بالا را بفرستید تا مدل، سایز و قیمت روز را همان روز دریافت کنید.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
F025 و F200: سری فشردهٔ F میکروموشن — کوریولیس اقتصادی برای اسکید و خطوط متوسط
تازه ها

F025 و F200: سری فشردهٔ F میکروموشن — کوریولیس اقتصادی برای اسکید و خطوط متوسط

توسط فن کنترل در 4 مهر 1405

همهٔ نقاط اندازه‌گیری، دقت آزمایشگاهی ELITE را لازم ندارند — اما جای کم و بودجهٔ مشخص، تقریباً همه‌جا هست. سری F میکروموشن برای همین ساخته شده: کوریولیس فشرده با لوله‌های خمیدهٔ کوتاه که در اسکید و فضای تنگ جا می‌شود و دقتی می‌دهد که برای اغلب کنترل‌های فرایندی بیش از کافی است. دو نمایندهٔ موجود در فن کنترل: F025 برای خطوط کوچک و F200 برای خطوط دو اینچ. در این مقاله جایگاه سری F، تفاوت واقعی‌اش با ELITE و ضوابط انتخاب را می‌گوییم.

سری F کجا می‌نشیند؟

دقت جرمی سری F برای مایعات در حدود ±۰٫۱٪ تا ±۰٫۲٪ قرائت است — یک پله پایین‌تر از ELITE و چند پله بالاتر از هر روش حجمی. در عوض: بدنهٔ جمع‌وجور با قابلیت خودتخلیه، وزن کمتر، نصب ساده‌تر و قیمت بهتر. برای کنترل نسبت اختلاط، بچینگ معمولی، پایش مصرف و حلقه‌های کنترل عمومی — جایی که ۰٫۱٪ و ۰٫۰۵٪ تفاوت تجاری نمی‌سازند — سری F انتخاب عقلانی است؛ جزئیات مقایسه را در ELITE در برابر سری F نوشته‌ایم.

F025؛ کوچک اما جدی

برای دبی‌های کم تا حدود چند تن بر ساعت: دوزینگ افزودنی، سوخت مشعل‌های کوچک، خطوط پایلوت و شارژ مواد در بچ‌های متوسط. اگر مواد فوق‌گران یا بچ دارویی حساس دارید، CMF کوچک ELITE را بگیرید؛ برای بقیهٔ کارها F025 همان نتیجه را با هزینهٔ کمتر می‌دهد.

F200؛ پرفروش خطوط دو اینچ

F200 محدودهٔ ده‌ها تن بر ساعت را پوشش می‌دهد — سایز طلایی خطوط یوتیلیتی و فرایندی متوسط: مصرف حلال، خوراک بویلر، بلندینگ روغن، شارژ راکتور. طراحی خودتخلیه، آن را برای صنایع غذایی و کاربردهای بهداشتی با شست‌وشوی مکرر جذاب می‌کند (نسخهٔ اتصال کلمپ)، و پایداری در برابر ارتعاش اسکید، دردسرهای نصب فشرده را کم. مثل بقیهٔ خانواده، دانسیته و دما هم می‌دهد؛ پس پایش غلظت و کیفیت، رایگان همراه دبی می‌آید.

خودتخلیه؛ مزیت کم‌نام اما پرکاربرد

در لوله‌های خمیدهٔ عمیق، باقی‌ماندن سیال بین بچ‌ها هم بهداشت را خراب می‌کند هم بچ بعدی را آلوده. هندسهٔ سری F طوری است که با جهت‌گیری درست نصب، سیال کامل تخلیه می‌شود — برای رنگ، رزین، شربت و هر جا تعویض محصول دارید، یعنی شست‌وشوی کوتاه‌تر و پرت کمتر. اگر خط شما CIP دائم دارد، این را کنار نسخهٔ کلمپ در سفارش ذکر کنید.

انتخاب بین F و ELITE؛ سه پرسش

① خطا چند می‌ارزد؟ اگر انحراف ۰٫۱٪ در سال، کمتر از اختلاف قیمت دو سری هزینه دارد، F کافی است؛ در Custody و بچ‌های گران، ELITE. ② فضا و وزن؟ اسکید و تابلوی فشرده → F؛ فضای باز و خط اصلی → هر دو. ③ شرایط سخت؟ دوفازی جدی، دمای بالا و پایین خاص، بالاترین پایداری صفر → ELITE؛ شرایط معمول → F. پاسخ هر سه را بدهید، مدل را همان روز قطعی می‌کنیم — و اگر گزینهٔ اندرس را هم می‌خواهید، Promass E/F را کنار هم می‌گذاریم تا انتخاب کاملاً بی‌طرفانه باشد.

نصب سری F؛ سریع اما درست

فشردگی، وسوسهٔ نصب سرسری می‌آورد؛ مقاومت کنید: ساپورت مستقل از لولهٔ لرزان، فاصله از شیر کنترل، فشار کافی برای فرار نکردن گاز، و صفرگیری با سیال واقعی در دمای کار. خروجی‌ها 4-20mA/پالس/HART و پیکربندی با ابزار استاندارد انجام می‌شود؛ وریفیکیشن هوشمند هم در دسترس است تا سلامت متر بدون باز کردن ثبت شود.

پرسش پرتکرار: «فشرده» یعنی دقت فدای جا شده؟

نه — هندسهٔ لولهٔ سری F برای پایداری طراحی شده و کالیبراسیون کارخانه‌ای هر دستگاه با مرجع جرمی انجام می‌شود؛ تفاوت با ELITE در حاشیه‌های عملکرد است (پایداری صفر بلندمدت، رفتار دوفازی، رنج دمای گسترده‌تر) نه در «درست کار کردن». به همین دلیل صدها هزار سری F در خطوط واقعی دنیا نصب است. قاعدهٔ ما ساده است: پول را جایی خرج کنید که برایتان پول برمی‌گرداند — این مرز را با هم رسم می‌کنیم.

سه الگوی خرید واقعی

اسکید تزریق مواد شیمیایی: F025 + پمپ دوزینگ + کنترل حلقه بسته روی دبی جرمی — پایان بحث «پمپ چقدر زد». پایش مصرف حلال واحد: F200 روی هدر، توتالایزر شیفت، گزارش خودکار به سامانهٔ پایش انرژی و یوتیلیتی. بلندینگ دو-جزئی: دو فلومتر F + کنترل نسبت؛ دانسیتهٔ خروجی، صحت اختلاط را همان لحظه تأیید می‌کند. الگوهای پیچیده‌تر (بچ خودکار، Custody) را در مقالهٔ CMF300/400M و سری High-Capacity ببینید.

خرید F025 و F200 از فن کنترل

برای پیش‌فاکتور بفرستید: سیال و ویسکوزیته، دبی‌ها، دما/فشار، اتصال (فلنج/کلمپ)، Ex و نوع خروجی. سایزینگ رایگان انجام می‌شود و اگر بین F و ELITE مردد باشید، هر دو گزینه را با قیمت کنار هم می‌گذاریم. نقشهٔ کامل مقاله‌های میکروموشن در راهنمای برند و کل فروشگاه در A تا Z. فلومترهای سری F میکروموشن را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید — اورجینال با فاکتور رسمی و پشتیبانی راه‌اندازی.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
CMFHC2M، CMFHC3M و CMFHC4M: کوریولیس‌های بزرگ ۶ تا ۱۰ اینچ میکروموشن — پایانه و خرید
تازه ها

CMFHC2M، CMFHC3M و CMFHC4M: کوریولیس‌های بزرگ ۶ تا ۱۰ اینچ میکروموشن — پایانه و خرید

توسط فن کنترل در 3 مهر 1405

در پایانه‌های نفتی، خطوط انتقال فرآورده و اسکله‌های بارگیری، دبی‌ها به هزاران تن در ساعت می‌رسد و هر دهم درصد خطا، محموله‌ای پول است. اینجا قلمرو غول‌های خانوادهٔ ELITE است: CMFHC2M شش اینچ، CMFHC3M هشت اینچ و CMFHC4M ده اینچ — کوریولیس‌های High-Capacity میکروموشن که اندازه‌گیری جرمی مستقیم را به خطوط بزرگ می‌آورند. این مقاله می‌گوید این کلاس چه چیزی به شما می‌دهد که ترکیب‌های سنتی نمی‌دهند، و پروژهٔ HC چگونه درست بسته می‌شود.

ظرفیت‌ها به زبان عملیات

به‌طور سرانگشتی، سری HC از حدود ۱٬۰۰۰ تا بیش از ۳٬۰۰۰ تن بر ساعت را پوشش می‌دهد: HC2M برای خطوط ۶-۸ اینچ بارگیری، HC3M برای هدرهای اصلی، HC4M برای خطوط انتقال ۱۰-۱۲ اینچ. دقت همان امضای ELITE است — تا ±۰٫۰۵٪ قرائت در جرم مایع، با دانسیتهٔ پیوسته — و پایداری صفر در سایز بزرگ همان چیزی است که این کلاس را از کوریولیس‌های معمولی جدا می‌کند. اگر دبی شما زیر این محدوده است، CMF300/400M اقتصادی‌تر درمی‌آید.

جایگزین چه چیزی می‌شوند؟

الگوی سنتی خطوط بزرگ: توربین‌متر یا اریفیس + دانسیتومتر + جبران دما/فشار + پروور دوره‌ای. سری HC این زنجیره را به یک دستگاه فشرده تبدیل می‌کند: جرم مستقیم، بدون مسیر مستقیم طولانی، بدون قطعهٔ چرخان حساس به ذرات، و با وریفیکیشن داخلی. برای میعانات گازی و فرآورده‌های نفت و گاز که دانسیته‌شان مدام می‌لغزد، حذف وابستگی به جداول تبدیل، خودش پایان یک دعوای همیشگی است.

و در صنایع دیگر

سری HC فقط نفتی نیست: خوراک اصلی واحدهای پتروشیمی، متانول و آمونیاک؛ روغن خام خوراکی و ملاس در مقیاس کارخانه‌ای؛ و آب‌های فرایندی خاص که جرم دقیق می‌خواهند. هرجا خط بزرگ است و «تن» واحد پول است، همین کلاس جواب است — و اگر سیال رسانا و ارزان‌قیمت است، مقایسه با مگ‌مترهای بزرگ Promag را هم در تصمیم بیاورید تا هزینه-فایده شفاف شود.

پروژهٔ HC؛ چهار تصمیم مهندسی

① سایز بر اساس دبی، نه لوله: در خطوط بزرگ هم قاعده همان است — دبی نرمال در میانهٔ رنج؛ کاهنده گذاشتن دور سنسور کاملاً استاندارد است. ② افت فشار و هیدرولیک: با ویسکوزیتهٔ واقعی محاسبه کنید؛ در خطوط ثقلی اسکله، همین عدد تعیین‌کننده است. ③ سازه و ساپورت: سنسور چند صد کیلویی، فونداسیون و ساپورت مهندسی می‌خواهد؛ نقشهٔ بارگذاری را از ما بگیرید. ④ دوفازی: در ابتدای بارگیری و ته‌کشی مخزن، گاز وارد خط می‌شود؛ منطق پیکربندی درست + چیدمان شیرها این پنجره‌ها را مدیریت می‌کند تا توتال بچ معتبر بماند.

Custody در مقیاس پایانه

سری HC برای اندازه‌گیری مالی متولد شده: تأییدیه‌های اندازه‌شناسی بین‌المللی، پالس دوگانه برای فلوکامپیوتر، و Smart Meter Verification که سلامت متر را بین بازرسی‌های رسمی مستند می‌کند. چرخهٔ متداول پایانه‌ها — پروور موبایل سالانه + وریفیکیشن داخلی ماهانه — هم هزینهٔ بازرسی را می‌کاهد هم اعتماد طرفین را نگه می‌دارد. مستندسازی و پیکربندی این چرخه را همراه تجهیز تحویل می‌دهیم.

سناریوی مرجع: خط بارگیری ۸ اینچ

فرض کنید بارگیری فرآورده با پیک ۱٬۵۰۰ تن بر ساعت دارید: CMFHC3M در میانهٔ رنج می‌نشیند، پالس دوگانه به فلوکامپیوتر می‌رود، پریست بچ شیر را در تناژ هدف می‌بندد و گزارش تحویل با دانسیتهٔ واقعی محموله صادر می‌شود؛ وریفیکیشن ماهانه هم بدون قطع بارگیری ثبت می‌شود. همین معماری با HC2M برای ۶ اینچ و با HC4M برای هدر ۱۰ اینچ تکرار می‌شود — قطعات مشترک، آموزش یکسان، انبار ساده‌تر. برای مقایسه با راهکار اریفیس/توربین موجودتان، راهنمای ارتقای نسل و راهنمای انتخاب را ببینید.

نگهداری در مقیاس بزرگ؛ کم اما جدی

کوریولیس قطعهٔ متحرک ندارد، پس برنامهٔ نگهداری سبک است: پایش روند صفر و دانسیته در HART، وریفیکیشن دوره‌ای، و بازرسی چشمی عایق و ساپورت. دو دشمن را جدی بگیرید: رسوب (تغییر تدریجی دانسیتهٔ قرائتی در سیال ثابت = زنگ هشدار رسوب داخل لوله‌ها) و خوردگی/فرسایش در سیالات خاص که با انتخاب درست متریال از ابتدا حذف می‌شود. سیگنال‌ها و عیب‌یابی مطابق NE107 روی HART در دسترس DCS است.

خرید سری High-Capacity از فن کنترل

پروندهٔ استعلام HC این‌ها را می‌خواهد: سیال و رنج دانسیته، دبی مینیمم/نرمال/پیک، دما و فشار طراحی، کلاس فلنج (ANSI 150/300/600)، متریال، Ex، الزامات Custody و فلوکامپیوتر، و شرایط نصب (فضای موجود، ساپورت). با همین‌ها، سایزینگ رسمی + نقشهٔ ابعادی + پیش‌فاکتور می‌گیرید. مقایسهٔ خانواده‌ها در ELITE در برابر F، کلاس‌های کوچک‌تر در CMF کوچک و CMF300/400M، و نقشهٔ کل سبد در A تا Z. کوریولیس‌های CMFHC2M، CMFHC3M و CMFHC4M را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید — برای پایانه و خط انتقال شما، مشاورهٔ مهندسی رایگان داریم.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
CMF300 و CMF400M: کوریولیس‌های ۳ و ۴ اینچ میکروموشن ELITE — بارگیری، Custody و خرید
تازه ها

CMF300 و CMF400M: کوریولیس‌های ۳ و ۴ اینچ میکروموشن ELITE — بارگیری، Custody و خرید

توسط فن کنترل در 3 مهر 1405

وقتی از بلندینگ و دوزینگ عبور می‌کنید و پای انتقال جدی فرآورده وسط می‌آید — بارگیری تانکر، خوراک واحد، حلقه‌های اندازه‌گیری مالی — سایزهای میانی خانوادهٔ ELITE وارد می‌شوند: CMF300 سه اینچ و CMF400M چهار اینچ. این دو، ستون فقرات اندازه‌گیری جرمی در پالایشگاه، پتروشیمی و پایانه‌های کوچک‌اند؛ در این مقاله ظرفیت واقعی، کاربردها، الزامات Custody و نکات نصبشان را می‌گوییم.

ظرفیت و دقت؛ اعداد کاری

به زبان سرانگشتی، CMF300 تا حدود ۲۷۲ تن بر ساعت و CMF400M تا حدود ۵۴۵ تن بر ساعت را پوشش می‌دهند — با همان دقت مرجع ELITE: تا ±۰٫۰۵٪ قرائت در جرم مایعات، دانسیتهٔ دقیق و پایداری صفر ممتاز. یعنی در یک بارگیری ۳۰ تنی، بودجهٔ خطا در حد ده‌ها کیلوگرم است، نه صدها؛ تفاوتی که در قراردادهای فروش فرآورده مستقیم به پول تبدیل می‌شود. مبانی فناوری را در راهنمای میکروموشن و مقایسهٔ سری‌ها را در ELITE در برابر F ببینید.

بارگیری و تحویل؛ جایی که کوریولیس پول می‌شود

در اسکله و سکوی بارگیری، اندازه‌گیری حجمی اسیر دما و API است؛ کوریولیس جرم را می‌دهد و بحث تمام. ترکیب رایج: CMF300/400M + پریست کنترلر بچ برای قطع خودکار در تناژ هدف + گزارش تحویل. در نفت و گاز برای میعانات و فرآورده، در روغن و قیر با نسخهٔ دما بالا، و در متانول و حلال‌ها با متریال مناسب — تجربهٔ واقعی مشابه را در داستان پروژهٔ میکروموشن بخوانید.

Custody و اندازه‌گیری مالی

برای خرید-فروش، دقت کافی نیست؛ «قابلیت استناد» لازم است: تأییدیه‌های اندازه‌شناسی، مهر و موم، و وریفیکیشن دوره‌ای. خانوادهٔ ELITE با Smart Meter Verification این چرخه را بدون باز کردن سنسور و بدون توقف می‌بندد — گزارش سلامت سنسور در چند دقیقه، قابل پیوست به صورتجلسهٔ تحویل. اگر طرف قرارداد پروور یا مسترمتر می‌خواهد، پیکربندی پالس دوگانه و مستندات را از همان ابتدا در سفارش ببینید؛ ما این جزئیات را در پیش‌فاکتور شفاف می‌کنیم.

نصب سایزهای میانی؛ وزن و لرزش

CMF300/400M دیگر «قطعهٔ دستی» نیستند — وزن قابل توجه دارند و ساپورت درست می‌خواهند: سازهٔ نگهدارنده مستقل از لولهٔ لرزان، بدون تنش پیچشی روی فلنج‌ها، و هم‌محوری دقیق. مثل همهٔ کوریولیس‌ها به مسیر مستقیم نیاز ندارند، اما از شیر کنترل و منبع پالس فشاری فاصله بدهید و در مایعات گازخیز، فشار پشت سنسور را بالا نگه دارید. برای بخار‌زدایی و شست‌وشوی خط، دمای CIP و سیال شست‌وشو را هنگام سفارش اعلام کنید. سیگنال‌ها: ۴-۲۰ میلی‌آمپر، پالس مقیاس‌شده و HART برای عیب‌یابی و متغیرهای چندگانه.

انتخاب بین ۳ و ۴ اینچ

معیار، دبی نرمال شماست نه سایز لوله: سنسور را طوری انتخاب کنید که دبی نرمال در میانهٔ رنج بنشیند — دقت بهینه و افت فشار منطقی. اگر بین دو سایز مرددید، پروفایل دبی (مینیمم/نرمال/پیک) و افت فشار مجاز را بدهید تا با نرم‌افزار سایزینگ جواب قطعی بگیرید؛ برای دبی‌های بالاتر هم مقالهٔ بعدی سری — کوریولیس‌های ۶ تا ۱۰ اینچ — را ببینید و راهنمای عمومی در انتخاب تجهیزات.

پرسش پرتکرار: افت فشار کوریولیس زیاد نیست؟

لوله‌های خمیده افت فشار دارند، درست — اما قابل مدیریت: سایز درست، انتخاب مدل با لولهٔ بزرگ‌تر در همان دبی، و در سیالات ویسکوز، محاسبهٔ افت با ویسکوزیتهٔ واقعی. در عمل، برای اغلب کاربردهای انتقال، افت چند دهم بار در برابر ارزش اندازه‌گیری جرمی هیچ است؛ فقط در خطوط ثقلی و پمپ‌های ضعیف باید از ابتدا حساب شود — همان کاری که در سایزینگ رایگان ما انجام می‌شود. اگر سیال شما رسانا و افت فشار خط بحرانی است، مگ‌متر Promag را هم به‌عنوان جایگزین حجمی بررسی کنید.

در کنار Promass؛ انتخاب بی‌طرفانه

فن کنترل هم میکروموشن عرضه می‌کند هم Promass اندرس هاوزر — و همین، مشاورهٔ ما را بی‌طرف می‌کند: انتخاب بر اساس مشخصات پروژه، تحویل، متریال و بودجه انجام می‌شود نه برند. هر دو خانواده در این کلاس عملکرد اثبات‌شده دارند؛ چیزی که فرق می‌سازد، سایزینگ درست و پشتیبانی بعد از فروش است که هر دو را ما تضمین می‌کنیم.

سه کاربرد واقعی

بارگیری قیر ۱۵۰ درجه: CMF300 دما بالا + عایق و تریسینگ، پریست بچ روی تناژ. خوراک متانول واحد: CMF400M با پالس به DCS و آلارم انحراف دانسیته برای تشخیص آب‌خوردگی محموله. سوخت کوره‌های نیروگاه: اندازه‌گیری جرمی مازوت با جبران خودکار دما — جایی که حجمی‌ها هر زمستان داستان می‌سازند. الگوی شما شبیه کدام است؟ همان را بگویید تا پیکربندی مرجع را بدهیم.

خرید CMF300 و CMF400M از فن کنترل

برای پیش‌فاکتور دقیق بفرستید: سیال و دانسیته، دبی مینیمم/نرمال/ماکزیمم، دما و فشار، افت فشار مجاز، کلاس فلنج و متریال، Ex و نوع ترانسمیتر (یکپارچه/جدا)، و اگر Custody است، الزامات مستندات. نقشهٔ کامل سبد در A تا Z و ارتقا از نسل‌های قدیمی در راهنمای مهاجرت. فلومترهای کوریولیس CMF300 و CMF400M میکروموشن را می‌توانید با قیمت‌های عالی از فن کنترل تهیه کنید — اورجینال با فاکتور رسمی و محاسبهٔ سایزینگ رایگان.

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به فن کنترل است؛ بازنشر تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز است.

ادامه مطلب
پشتیبان وب سایت فن کنترل
فن کنترل

سلام 👋

چه کمکی میتوانیم به شما بکنیم ؟